SBLHA

 

 

 

Piece HO 107/1291/12 ED 11, enumerator Thomas Drake.

All that part of the township of Wike commencing at The Punch Bowl * Bailiff Bridge then up lower Wike Lane to Upper Wike school including Manor House, Griff and Long Lover then to the top of Wike including the Furnace Inn then Green Lane to the New Road, to Red Lion Inn and Culvert

 
Abode Name Surname Age Occupation Born Yorks Folio
Griff Elizabeth KERSHAW 50 Card setter y 3
  Bethia KERSHAW 15 Card setter y 3
  Joseph KERSHAW 50 gardener y 3
  Mary Ann KERSHAW 20   y 3
  George KERSHAW 20   y 3
  Harriet KERSHAW 20   y 3
Griff Hannah KER? 40   y 3
  Joseph KER? 20   y 3
  Susy KER? 15   y 3
  Rhoda KER? 15   y 3
  John KER? 12   y 3
  David KER? 9   y 3
  Ruth KER? 7   y 3
Griff George WORSNOP 60 ag. Lab. y 3
  William BROOK 30 iron miner y 3
  Sarah BROOK 30   y 3
  John BROOK 14   y 3
  Robert BROOK 12   y 3
  Adelaide BROOK 9   y 3
  William BROOK 7   y 3
  Ezra BROOK 2   y 3
Griff Thomas KERSHAW 45 gardener y 3
  Sarah KERSHAW 50   y 3
  Godfrey KERSHAW 15   y 3
  Robert KERSHAW 15   y 3
  James KERSHAW 15 gardener y 4
  Mary KERSHAW 13   y 4
  Richard KERSHAW 25 gardener y 4
Griff James ATKINSON 55 farmer y 4
  Betty ATKINSON 55   y 4
  Thomas ATKINSON 14   y 4
  William ATKINSON 6   y 4
  Hannah ATKINSON 60 ind. y 4
  Robert ATKINSON 11   y 4
  Olive ATKINSON 9   y 4
  Hannah KELLET 6   y 4
Flash John MARSDEN 50 carpenter y 4
  Sarah MARSDEN 60   y 4
  Mary MARSDEN 30   y 4
  Sarah Ann MARSDEN 20   y 4
  Jane MARSDEN 15   y 4
  John MARSDEN 15   y 4
  John MOSLEY 3   y 4
Flash Lydia HODGSON 70 ind. y 4
  William BROOK 20   y 4
  Judith BROOK 20   y 4
  Catherine Ann BROOK 5m   y 4
Flash John SUGDEN 30 iron miner y 4
  Mary Ann SUGDEN 25   y 4
  Sarah SUGDEN 5   y 4
  Joseph SUGDEN 3   y 4
  William SUGDEN 9m   y 4
Flash John KELLET 20 worsted weaver y 4
  Sarah K KELLET 20   y 4
  Ezra KELLET 2   y 4
Flash Joseph HALL 30   y 4
  Sarah HALL 25   y 4
  John HALL 4   y 4
  James HALL 2   y 4
  Amos HALL 6m   y 4
Upper Wike Hannah SUGDEN 70 Card setter y 4
  Sarah SUGDEN 15 Card setter y 4
Upper Wike Joseph BOOTHROYD 35 relieving officer y 4
  Sarah BOOTHROYD 40   y 4
  Martha BOOTHROYD 15   y 4
  Hanson BOOTHROYD 13   y 4
  John BOOTHROYD 9   y 4
  James COLLINS 25 pit labourer y 4
  Sarah COLLINS 25   y 4
  Elizabeth COLLINS 3   y 4
  Mary COLLINS 1   y 4
Upper Wike George WILKINSON 30 road labourer y 4
  Martha WILKINSON 25   y 4
  Susanna WILKINSON 6   y 4
  Richard WILKINSON 4   y 4
  Samuel WILKINSON 1   y 5
Upper Wike John WORSNOP 65   y 5
Upper Wike Benjamin DRAKE 60   y 5
  John RAMSDEN 35 stuff weaver y 5
  Benjamin RAMSDEN 8   y 5
  William RAMSDEN 6   y 5
  Betty RAMSDEN 30   y 5
  Lydia RAMSDEN 4   y 5
Upper Wike Joseph PEARSON 50 iron works lab. y 5
  Mary PEARSON 45   y 5
  Bridge PEARSON 20   y 5
  Sarah PEARSON 15   y 5
  Joseph PEARSON 15   y 5
  James PEARSON 12   y 5
  John PEARSON 9   y 5
  George PEARSON 3   y 5
  John WILKINSON 70 labourer y 5
Upper Wike Joseph BROOK 25 labourer y 5
  Mary BROOK 25   y 5
  Mary Ann BROOK 3   y 5
  John BROOK 1   y 5
Upper Wike John WILKINSON 45 labourer y 5
  Sarah WILKINSON 50   y 5
  John WILKINSON 15   y 5
  Samuel WILKINSON 25   y 5
  Emanuel WILKINSON 13 coal miner y 5
Upper Wike John HODGSON 60 farmer y 5
  Mary HODGSON 20   y 5
  Mary WRIGHT 15   y 5
Upper Wike William MALLINSON 50 labourer y 5
  Nany MALLINSON 50   y 5
  Joseph MALLINSON 25   y 5
  Jeremiah MALLINSON 25 blacksmith y 5
  John MALLINSON 20 labourer y 5
  Dan MALLINSON 13 labourer y 5
Upper Wike Samuel SMITH 35 cinder burner y 5
  Sarah SMITH 35   y 5
  Martha SMITH 10   y 5
  Thomas SMITH 8   y 5
  Sarah Ann SMITH 2   y 5
Upper Wike William WILKINSON 35 sawyer y 5
  Mary WILKINSON 30   y 5
  John WILKINSON 12 iron miner y 5
  William WILKINSON 9   y 5
  Susey WILKINSON 5   y 5
  Sarah WILKINSON 3   y 5
  Mary Ann WILKINSON 4m   y 5
Upper Wike William GOODYEAR 55 Shoemaker y 5
  Mary GOODYEAR 45   y 5
  Joseph GOODYEAR 15   y 5
  Holdroyd GOODYEAR 15   y 6
  Sarah Ann GOODYEAR 10   y 6
  William GOODYEAR 3   y 6
Upper Wike Joseph HOLDROYD 40 labourer y 6
  Hannah HOLDROYD 40   y 6
  John HOLDROYD 15   y 6
  Joseph HOLDROYD 10   y 6
  William HOLDROYD 9   y 6
  George HOLDROYD 5   y 6
  Rebecca HOLDROYD 1   y 6
Upper Wike Ruth SMITH 50 Card setter y 6
  Jeremiah SMITH 20 labourer y 6
  Nancy THORNTON 12   y 6
  Hannah WALKER 55 Card setter y 6
  Joseph PEARSON 75 pauper y 6
  William ROBINSON 50 farmer y 6
  Mary ROBINSON 55   y 6
  John ROBINSON 30 ag. Lab. y 6
  Harriet ROBINSON 15   y 6
Upper Wike Mark ROBINSON 35 farmer y 6
  Rachel ROBINSON 35   y 6
  William ROBINSON 9   y 6
  Joseph ROBINSON 3   y 6
  Mary ROBINSON 7   y 6
Upper Wike Ann HOPKINSON 12   y 6
  John BROOK 35   y 6
  Caroline BROOK 30   y 6
  William BROOK 6   y 6
  Samuel BROOK 3   y 6
  Ann BROOK 1   y 6
  George WRIGHT 35 schoolmaster y 6
  Hannah WRIGHT 35   y 6
  Sarah WRIGHT 13   y 6
  Mary WRIGHT 11   y 6
  James WRIGHT 9   y 6
  Ann WRIGHT 4   y 6
  George WRIGHT 9m   y 6
Upper Wike David AMBLER 30 labourer y 6
  Martha AMBLER 25   y 6
  James AMBLER 10   y 6
  John AMBLER 8   y 6
  William AMBLER 5   y 6
Top Hill John MORTIMER 70 ind. y 6
  Betty BENTLEY 40 Card setter y 6
  Mary BENTLEY 15   y 6
  Robert BENTLEY 14 iron miner y 6
  Hannah BENTLEY 13   y 6
  Sarah Ann BENTLEY 12   y 6
  John BENTLEY 10   y 6
  Harriet BENTLEY 5   y 7
Top Hill Sarah BEST 50 Card setter y 7
  Benjamin WILKINSON 60 pauper y 7
  Judith MALLINSON 20 Card setter y 7
  Hannah MALLINSON 15 Card setter y 7
Top Hill Samuel SMITH 35 labourer y 7
  Betty SMITH 70 Card setter y 7
  Rachel SMITH 50 Card setter y 7
  Mary SMITH 20 Card setter y 7
  William AMBLER 35 labourer y 7
Top Hill Abram ROBINSON 40 ag. Lab. y 7
  Nancy ROBINSON 40 worsted weaver y 7
  John ROBINSON 15 app. Mason y 7
  Mary ROBINSON 15 weaver y 7
  Ann ROBINSON 10   y 7
  Ruth ROBINSON 5   y 7
Top Hill William KELLET 25 coal miner y 7
  Hannah KELLET 20   y 7
  Martha KELLET 3   y 7
  John KELLET 5m   y 7
  Thomas BROOK 55 labourer y 7
  Martha BROOK 55   y 7
  George BROOK 25 furnaceman y 7
  James BROOK 20 labourer y 7
  Harriet BROOK 15 Card setter y 7
  Elizabeth BROOK 15 Card setter y 7
  William BROOK 12   y 7
  Hannah BROOK 8   y 7
  Ann BROOK 9   y 7
Top Wyke Samuel HOLDEN 25 ag. Lab. y 7
  Ann HOLDEN 20   y 7
  Elizabeth HOLDEN 1   y 7
Top Wyke Sarah SMITH 45   y 7
  William SMITH 15 labourer y 7
  Joseph BROOK   coal miner y 7
Top Wyke Benjamin CRABTREE 45 labourer y 7
  Elizabeth CRABTREE 45   y 7
Top Wyke Jonas COLLINS 20 labourer y 7
  Ruth COLLINS 20   y 7
  Elizabeth COLLINS 9m   y 7
Top Wyke Samuel SUGDEN 20 iron miner y 7
  Susannah SUGDEN 20   y 7
  Tempest SUGDEN 1   y 7
  Hannah SUGDEN 3m   y 7
Top Wyke Jonas HOLDSWORTH 30 coal miner y 7
  Eliza HOLDSWORTH 30   y 7
  Hannah HOLDSWORTH 14   y 7
  John HOLDSWORTH 12   y 7
  William HOLDSWORTH 5   y 7
  Margaret HOLDSWORTH 3   y 7
  James HOLDSWORTH *m   y 7
  Ann HOLDSWORTH 65 Card setter y 8
Well Lane William SUGDEN 15 coal miner y 8
  Harriet SUGDEN 20 worsted weaver y 8
  Daniel SUGDEN 1   y 8
  Mary SUGDEN 50 Card setter y 8
  Nancy SUGDEN 12 Card setter y 8
Well Lane Joseph HARGREAVE 30 iron miner y 8
  Martha HARGREAVE 25   y 8
  Levi HARGREAVE 5   y 8
Well Lane William STOCKS 25 labourer y 8
  Hannah STOCKS 25   y 8
  James STOCKS 10 labourer y 8
  Elizabeth STOCKS 5   y 8
  Ann Jane STOCKS 2   y 8
  Joseph STOCKS 4   y 8
  John STOCKS 2m   y 8
Well Lane William WIDDOP 60   y 8
  Hannah WIDDOP 55   y 8
  James WIDDOP 20   y 8
  Martha WIDDOP 25   y 8
  Mariah WIDDOP 15   y 8
  Benjamin HANSON 50 ind. y 8
Well Lane Michael AMBLER 20 labourer y 8
  Sarah AMBLER 20   y 8
  Mary Ann AMBLER 1   y 8
Reubens Reuben FIRTH 40 Shoemaker y 8
  Elizabeth FIRTH 35   y 8
  William FIRTH 15   y 8
  Peter FIRTH 10   y 8
  James FIRTH 5   y 8
  Isaac HALL 45 clock * y 8
  David WRIGHT 20 engineer y 8
  Harriet WRIGHT 20   y 8
  Luke ILLINGWORTH 25 tailor y 8
  Elizabeth ILLINGWORTH 25   y 8
  William ILLINGWORTH 2   y 8
  Susannah ILLINGWORTH 1m   y 8
  William GREENHILL 30 pit sinker y 8
  Nancy GREENHILL 30   y 8
  Wilkinson GREENHILL 2m   y 8
  Ann WILKINSON 10 Card setter y 8
  Hannah WILKINSON 6 Card setter y 8
Reubens John WALKER 35 labourer y 8
  Sarah WALKER 35   y 8
  Hannah WALKER 15   y 8
  Sarah WALKER 13   y 8
  Joseph WALKER 9   y 8
  Susannah WALKER 6   y 8
  John WALKER 4   y 8
  Ann WALKER 1   y 8
Upper Wike John SMITH 30 labourer y 9
  Martha SMITH 35   y 9
  Jane SMITH 10   y 9
Upper Wike Joseph EASTWOOD 40 stone mason y 9
  Hannah EASTWOOD 40   y 9
  Sarah EASTWOOD 20   y 9
  William EASTWOOD 15   y 9
  Pamela EASTWOOD 10   y 9
  George EASTWOOD 5   y 9
  Betsey EASTWOOD 5   y 9
  Hannah EASTWOOD 1   y 9
  Joseph EASTWOOD 4   y 9
  Mary Ann EASTWOOD 6m   y 9
  Hannah EASTWOOD 75 ind. y 9
Upper Wike Joseph HANSON 50 coal miner y 9
  Susannah HANSON 50   y 9
  Thomas HANSON 25 currier or carrier y 9
  James HANSON 15 iron miner y 9
  Sarah Ann HANSON 2   y 9
  Ann HANSON 12 FS y 9
  Thomas WALKER 75 ind. y 9
Upper Wike Thomas HOLLAND 35 coal miner y 9
  Mary HOLLAND 30   y 9
  James HOLLAND 15   y 9
  William HOLLAND 13   y 9
  Hannah HOLLAND 11   y 9
  Wilkinson HOLLAND 9   y 9
  Thomas HOLLAND 7   y 9
  Susey HOLLAND 6   y 9
  Solomon HOLLAND 2   y 9
Upper Wike William WILKINSON 60 shopkeeper y 9
  Susey WILKINSON 55   y 9
  Jacob WILKINSON 15   y 9
  Isaac WILKINSON 15 coal miner y 9
  Jonas CROWTHER 20 apprentice y 9
Upper Wike John WILKINSON 30   y 9
  Susey WILKINSON 30   n 9
  Mary WILKINSON 12 mill girl y 9
Upper Wike Daniel KELLET 35 labourer y 9
  Sarah KELLET 35   y 9
  Samuel KELLET 15 iron miner y 9
  John KELLET 13 iron miner y 9
  William KELLET 8   y 9
  Eden KELLET 6   y 9
  James KELLET 5   y 9
  Joseph KELLET 2   y 9
  Daniel KELLET 7m   y 9
Upper Wike William THORNTON 45 ag. Lab. y 9
  Hannah THORNTON 45   y 9
  Hannah THORNTON 15   y 9
  John THORNTON 10   y 10
  Elizabeth THORNTON 7   y 10
  Emma THORNTON 4   y 10
Upper Wike Abram BROOK 20   y 10
  Mary BROOK 20   y 10
  Joseph BROOK 2m   y 10
Upper Wike David WILKIN 30 coal miner y 10
  Sarah WILKIN 20   y 10
  Mary WILKIN 8   y 10
  Ann WILKIN 5   y 10
  William WILKIN 1   y 10
  George BROOK 55 worsted weaver y 10
  Mary BROOK 55   y 10
  James BROOK 15 coal miner y 10
  Titus BROOK 13 coal miner y 10
  Joseph BROOK 10 coal miner y 10
  William KELLET 10 coal miner y 10
  Amos KELLET 6   y 10
Upper Wike Joseph KELLET 35   y 10
  Lydia KELLET 35   y 10
  William KELLET 9   y 10
  Ann KELLET 4   y 10
  Mary KELLET 4m   y 10
  Susannah ? GREENET 20   y 10
  George GREENET 4m   y 10
Upper Wike Samuel KELLET 40 labourer y 10
  Harriet KELLET 35   y 10
  Rachel KELLET 15   y 10
  Caroline KELLET 15   y 10
  Omia KELLET 10   y 10
  Ann KELLET 2   y 10
  Samuel KELLET 3m   y 10
Upper Wike George HEALEY 45 coal miner y 10
  Harriet HEALEY 35   y 10
  George HEALEY 20 apprentice y 10
  Sarah HEALEY 13   y 10
  Hannah HEALEY 10   y 10
  Elizabeth HEALEY 8   y 10
  Emma HEALEY 6   y 10
  Thomas HEALEY 4   y 10
  John HEALEY 2   y 10
  John NUBY 9 coal miner y 10
Upper Wike Joseph KELLET 50 labourer y 10
  Mary KELLET 45   y 10
  Betty KELLET 15   y 10
  James KELLET 15   y 10
  John KELLET 15   y 10
  Ezra KELLET 13   y 10
  Joseph KELLET 11   y 10
  Samuel KELLET 9   y 10
  Lucy KELLET 6   y 11
  Daniel KELLET 6   y 11
Upper Wike William WILKINSON 25 coal miner y 11
  Betty WILKINSON 20   y 11
  Joseph WILKINSON 4   y 11
  Mary WILKINSON 2   y 11
  Hannah WILKINSON 60   y 11
Upper Wike Joseph FAIRBURN 25 labourer y 11
  Betty FAIRBURN 25   y 11
  John FAIRBURN 3   y 11
  George FAIRBURN 2   y 11
  Mary FAIRBURN 2m   y 11
Upper Wike George FAIRBURN 55 farmer y 11
  Mary FAIRBURN 55   y 11
  Abram FAIRBURN 25 ag. Lab. y 11
  George FAIRBURN 25 ag. Lab. y 11
  William FAIRBURN 20 ag. Lab. y 11
  John FAIRBURN 20 carpenter y 11
  Godfrey FAIRBURN 15 ag. Lab. y 11
Upper Wike John SINGLETON 85 ind. y 11
  Solima SINGLETON 40   y 11
Upper Wike George HOLDROYD 35 pit sinker y 11
  Hannah HOLDROYD 40   y 11
  Isaac HOLDROYD 12 iron miner y 11
  Rebecca HOLDROYD 10   y 11
  Mary HOLDROYD 8   y 11
  Susannah HOLDROYD 6   y 11
  Solina HOLDROYD 4   y 11
Upper Wike William SUGDEN 40   y 11
  Annah SUGDEN 35   y 11
  Susey SUGDEN 5   y 11
  John SUGDEN 3   y 11
  Tempest SUGDEN 2   y 11
Upper Wike William YATES 50 ag. Lab. y 11
  Mary YATES 45   y 11
  John YATES 30 labourer y 11
  William YATES 25 labourer y 11
  Copley YATES 20 coal miner y 11
  Helen YATES 20   y 11
Upper Wike Samuel PYRAH 25 Innkeeper y 11
  Martha PYRAH 35   y 11
  Thomas PYRAH 2   y 11
  Nancy PYRAH 15 FS y 11
Upper Wike Thomas SMITH 40 labourer y 11
  Elinnor SMITH 40   y 11
  Tempest SMITH 10 coal miner y 11
  Henrietta SMITH 7   y 11
  William SMITH 5   y 11
  George SMITH 3   y 11
  N.K. (female) SMITH 4m   y 11
Upper Wike Susannah WADE 75 ind. y 12
  Susannah WADE 35 dressmaker y 12
  Maria WADE 15 dressmaker y 12
Upper Wike Sarah SUGDEN 55 Card setter y 12
  Hannah SUGDEN 65 Card setter y 12
Upper Wike John WRIGHT 35 stuff weaver y 12
  Mary WRIGHT 30   y 12
  James WRIGHT 13 labourer y 12
  Solomon WRIGHT 11 labourer y 12
  Samuel WRIGHT 8   y 12
  Samuel WRIGHT 20 apprentice y 12
Upper Wike Joseph WORSNOP 40 Shoemaker y 12
  Hannah WORSNOP 40   y 12
  Elizabeth WORSNOP 14   y 12
  Sarah WORSNOP 12 Card setter y 12
  William WORSNOP 9   y 12
  George WORSNOP 8   y 12
  Thomas WORSNOP 5   y 12
  Joseph WORSNOP 1   y 12
Upper Wike John HANSON 45 farmer y 12
  Nancy HANSON 45   y 12
  James HANSON 20   y 12
  Joseph HANSON 15   y 12
  Mary HANSON 15   y 12
  George HANSON 11   y 12
  Joseph HODGSON 25 labourer y 12
  Susannah HODGSON 20   y 12
Upper Wike Hannah SUGDEN 70   y 12
  John SUGDEN 35 worsted weaver y 12
  Isaac SUGDEN 25 stone mason y 12
  Betty SUGDEN 25   y 12
  Susan SUGDEN 1   y 12
Upper Wike Abram MALLINSON 25 iron miner y 12
  Elizabeth MALLINSON 25   y 12
  Joseph MALLINSON 7   y 12
  Hannah MALLINSON 5   y 12
  John MALLINSON 2   y 12
  Mary Ann MALLINSON 5m   y 12
Upper Wike Joshua THORNTON 55 weaver y 12
  Hannah THORNTON 40   y 12
  William THORNTON 20 iron works y 12
  Elizabeth THORNTON 15 weaver y 12
  Benjamin THORNTON 13 weaver y 12
  Susannah THORNTON 11   y 12
  Harriet THORNTON 8   y 12
  John THORNTON 7   y 12
  Robert THORNTON 3   y 12
  Hannah THORNTON 5   y 12
  Martha THORNTON 2w   y 12
Green Lane Samuel BIRKBY 50 Butcher y 12
  Hannah BIRKBY 40   y 13
  Samuel BIRKBY 9   y 13
  Nancy BIRKBY 7   y 13
  Sarah BIRKBY 5   y 13
  Mary BROOK 15 FS y 13
  Jonathan SEED 15 ag. Lab. y 13
Green Lane Thomas F*RNLEY 35   y 13
  Betty F*RNLEY 25   y 13
  Martha F*RNLEY 3   y 13
  James F*RNLEY 1   y 13
Green Lane John FLETCHER 25 pitman y 13
  Grace FLETCHER 25   y 13
  N. Jane FLETCHER 10   y 13
  Elizabeth FLETCHER 5   y 13
  Henry FLETCHER 3   y 13
  Christiana FLETCHER 1   y 13
Green Lane Samuel HANSON 40 farmer y 13
  Betty HANSON 40   y 13
  Thomas HANSON 14   y 13
  Martha HANSON 10   y 13
  Edward HANSON 8   y 13
  Nancy HANSON 5   y 13
  Betty HANSON 8m   y 13
Tofts John HOLDSWORTH 35 maltster y 13
  William HOLDSWORTH 35 farmer y 13
  Hannah HOLDSWORTH 75 ind. y 13
  Elizabeth HOLDSWORTH 35 ind. y 13
  Ann SMITH 15 FS y 13
Tofts Benjamin BROOK 50 blacksmith y 13
  Betty BROOK 50   y 13
  Charles BROOK 25 smith y 13
  Jane BROOK 13   y 13
  Benjamin BROOK 11   y 13
  Hannah BROOK 9   y 13
  Nancy BROOK 7   y 13
  Mary Caroline BROOK 4m   y 13
Tofts John THORNTON 55 farmer y 13
  Elizabeth THORNTON 45   y 13
  William THORNTON 20 engineer y 13
  Richard THORNTON 15   y 13
  Joseph THORNTON 14   y 13
  John THORNTON 12   y 13
  Sarah THORNTON 9   y 13
  Edwin THORNTON 7   y 13
  James THORNTON 4   y 13
Tofts John PRATT 30 carpenter y 13
  Hannah PRATT 45   y 13
  Samuel THORNTON 15 carpenter y 13
  Betty OVEREND 70 ind. y 13
Lonlover William EASTWOOD 35 machine maker y 13
  Ruth EASTWOOD 35   y 14
  Robert EASTWOOD 12   y 14
  John EASTWOOD 10   y 14
  Samuel HOLT 25 doffer plate maker y 14
  Ann HOLT 20   y 14
  Nancy HOLT 5   y 14
  Sarah HOLT 2   y 14
"Red Lion Inn" Huddersfield Road Jonas COLLINS 35 Innkeeper y 14
  Ann COLLINS 15   y 14
  Mary COLLINS 9   y 14
  Martha COLLINS 6   y 14
  Sarah COLLINS 3   y 14
  Alfred COLLINS 1   y 14
Green Side John BENTLEY 60 labourer y 14
  Abram BENTLEY 5   y 14
Green Side Jonathan BROOK 30 sawyer y 14
  Elizabeth BROOK 30   y 14
  John BROOK 15 coal miner y 14
  William BROOK 11 coal miner y 14
  Hannah BROOK 13   y 14
Green Side James FARRER 35 iron miner y 14
  Elizabeth FARRER 35   y 14
  William FARRER 6   y 14
  Mary Ann FARRER 15 Card setter y 14
  Sarah FARRER 15   y 14
  Lydia FARRER 10   y 14
  Martha FARRER 8   y 14
  Harriet FARRER 2   y 14
Green Side Sarah GRAY 55 Card setter y 14
  Mary GRAY 20 Card setter y 14
  Selina GRAY 15 Card setter y 14
  Emma GRAY 13 Card setter y 14
  Ann GRAY 5 Card setter y 14
  Betty COLLINS 50   y 14
  Henry COLLINS 25 pit sinker y 14
  Joseph COLLINS 13 iron miner y 14
  Sarah COLLINS 10   y 14
Green Side Ely COLLINS 60 ind. y 14
  Martha COLLINS 40   y 14
Green Side Joseph ATKINSON 45 stuff weaver y 14
  Hannah ATKINSON 45   y 14
  Isaac MARSDEN 45 coal miner y 14
  Alice MARSDEN 7   y 14
  Abram SMITH 65 ind. y 14
  Samuel JAGGER 35 iron miner y 14
Green Side Samuel POLLARD 55 farmer y 14
  Hannah POLLARD 50   y 14
  Sarah POLLARD 20   y 14
  Mary POLLARD 15   y 14
  Samuel POLLARD 15   y 15
  Elizabeth POLLARD 13   y 15
  Hannah POLLARD 10   y 15
Green Side Edward RUSHTON 35 coal miner n 15
  Mary RUSHTON 35   n 15
  John RUSHTON 15 coal miner n 15
  Mary RUSHTON 14   n 15
  Richard RUSHTON 11 coal miner n 15
  Edward RUSHTON 7   n 15
  Squire RUSHTON 4   y 15
  Hannah RUSHTON 1   y 15
  Thomas BROADLEY 15 apprentice n 15
  Ralph BROADLEY 13 apprentice n 15
Green Side Abram COLLINS 50 hand loom weaver y 15
  Lydia COLLINS 50 hand loom weaver y 15
  Ann COLLINS 15 hand loom weaver y 15
  Luke COLLINS 15 iron miner y 15
  Harriet COLLINS 12 bobbin w. y 15
  Jane COLLINS 10 Card setter y 15
Green Side Robert TAYLOR 25 stuff weaver y 15
  Hannah TAYLOR 25 stuff weaver y 15
  Elizabeth TAYLOR 6   y 15
  Eleanor TAYLOR 4m   y 15
Chapel Fold Joshua JUBB 30 Shoemaker y 15
  Sarah JUBB 30   n 15
  Edwin MORE 4   y 15
  James WILKINSON 25 labourer y 15
Chapel Fold John BENTLEY 75 weaver y 15
  Joseph BENTLEY 40 weaver y 15
  Elizabeth BENTLEY 40 weaver y 15
Chapel Fold John PRIESTLEY 60 weaver y 15
  Mary PRIESTLEY 50   y 15
  George PRIESTLEY 20   y 15
  Elizabeth WOMERSLEY 12   y 15
  Joseph WOMERSLEY 10   y 15
  Mary STOCKS 55 ind. y 15
Chapel Fold Richard R GINNES 55 Minister n 15
  Sophia GINNES 20   n 15
  Henry GINNES 15   n 15
  Eliza GINNES 14   y 15
  Sarah Louisa GINNES 12   y 15
  Caroline SHARP 20 FS y 15
  Rosa BADHAM 20 Ladies School Governess n 15
  Jane MAUD 20 teacher n 15
  Mary BOOTHROYD 15 pupil y 15
  Ellen LAWFORD 15 pupil y 15
  Harriet COOPER 14 pupil y 15
  Jane ADAMS 13 pupil y 15
  Mary KITSON 13 pupil y 15
  Margaret THORNTON 10 pupil y 15
  Sarah GOMERSTAL 25 FS y 16
Bailiff Bridge Lane James HODGSON 55 farmer y 16
  Sarah HODGSON 50   y 16
  William HODGSON 15   y 16
  Sarah HODGSON 9   y 16
Bailiff Bridge Lane John HOLDSWORTH 30 ag. Lab. y 16
  Martha HOLDSWORTH 30   y 16
  Ann HOLDSWORTH 9   y 16
  Henry HOLDSWORTH 7   y 16
  Mortimer HOLDSWORTH 1   y 16
Bailiff Bridge Lane Rufus COLLINS 35 ind. y 16
  Sarah COLLINS 35   y 16
Bailiff Bridge Lane Ely COLLINS 60 card maker y 16
Bailiff Bridge Lane William RUSHWORTH 35 shoemaker y 16
  Sarah RUSHWORTH 35   y 16
  John RUSHWORTH 12 iron miner y 16
  Elizabeth RUSHWORTH 9 Card setter y 16
  James RUSHWORTH 7   y 16
  Joseph RUSHWORTH 5   y 16
  Hannah RUSHWORTH 1   y 16
Bailiff Bridge Lane Isaac RODGERS 50 coal miner y 16
  Martha RODGERS 50   y 16
  Abram RODGERS 20 coal miner y 16
  Hannah RODGERS 15 stuff factory y 16
  Rachel RODGERS 15 stuff factory y 16
  Margaret RODGERS 13   y 16
Bailiff Bridge Lane Christopher COLLINS 35 card maker y 16
  Alice COLLINS 35   y 16
  Frances COLLINS 15   y 16
  Mary COLLINS 15   y 16
  Hannah COLLINS 13   y 16
  Harriet COLLINS 11   y 16
  John COLLINS 5   y 16
  Christopher COLLINS 3   y 16
  William COLLINS 1   y 16
  Samuel PULMAN 15 labourer y 16
Bailiff Bridge Lane James RASTRICK 20 Shoemaker y 16
  Grace RASTRICK 20   y 16
  Hannah RASTRICK 3   y 16
  Harriet RASTRICK 5m   y 16
Bailiff Bridge Lane William HODGSON 50 Butcher y 16
  Jane HODGSON 45   y 16
  Elizabeth HODGSON 25   y 16
  Martha HODGSON 15   y 16
Bailiff Bridge Lane John HOYLE 55 hand weaver y 16
  Hannah HOYLE 50   y 16
  David HOYLE 20 coal miner y 16
  John HOYLE 20 coal miner y 16
  Fanny HOYLE 20 Card setter y 16
  Elizabeth HOYLE 15   y 16
  Sarah HOYLE 15   y 17
  Mary HOYLE 13   y 17
  James HOYLE 8   y 17
  Mary COATS 25   y 17
  Samuel COATS 2m   y 17
Bailiff Bridge Lane Grace ROBERTS 80   y 17
  Hannah ROBERTS 45 Card setter y 17
  Susannah ROBERTS 35 Card setter y 17
  Eliza BARRACLOUGH 20 Card setter y 17
Bailiff Bridge Lane John SQUIRE 30 shoemaker y 17
  Nancy SQUIRE 30   y 17
  Martha SQUIRE 9   y 17
  Henry SQUIRE 8   y 17
  Lydia SQUIRE 6   y 17
  Alfred SQUIRE 1   y 17
Bailiff Bridge Lane John WADDINTON 60 gardener y 17
  James WADDINTON 65 labourer y 17
  Samuel WADDINTON 60 ag. Lab. y 17
  Jane WADDINTON 70   y 17
Bailiff Bridge Lane Robert CARR ? 50 shoemaker y 17
  Rebecca CARR ? 40   y 17
  Grace CARR ? 20   y 17
  John CARR ? 15   y 17
  Stephen CARR ? 10   y 17
  Joshua PEARSON 15 App. y 17
  Mark DAY 20 J y 17
Bailiff Bridge Lane Frederick HOLDSWORTH 30 engineer y 17
  Ann HOLDSWORTH 30   y 17
  Sarah HOLDSWORTH 6   y 17
  George HOLDSWORTH 3m   y 17
Bailiff Bridge Lane George BALMFORTH 35 currier y 17
  Elen BALMFORTH 25   y 17
  Ephraim BALMFORTH 6   y 17
  John BALMFORTH 5   y 17
  Elen BALMFORTH 3   y 17
  Hannah BALMFORTH 4m   y 17
Bailiff Bridge Lane Jonathan SPEAK 50 woolcomber y 17
  Mary SPEAK 40 woolcomber y 17
  John SPEAK 20 woolcomber y 17
  Hannah SPEAK 15 worsted m* y 17
  Esther SPEAK 15   y 17
  Jonathan SPEAK 15   y 17
  Nathan SPEAK 13   y 17
  George SPEAK 11   y 17
  Mary SPEAK 8   y 17
  Edwin SPEAK 6   y 17
  Sarah SPEAK 2   y 17
Bailiff Bridge Lane William WADDINGTON 25 woolcomber y 17
  Susanna WADDINGTON 20   y 17
Bailiff Bridge Lane Thomas SMITH 45 ag. Lab. y 17
  Margery SMITH 45   y 18
  Betty SMITH 20 factory girl y 18
  Martha SMITH 20 factory girl y 18
  James SMITH 20 labourer y 18
  Maria SMITH 15 factory girl y 18
  Mary SMITH 10 factory girl y 18
Bailiff Bridge Lane Joseph PEARSON 45 stuff weaver y 18
  Susanna PEARSON 40   y 18
  George PEARSON 20 labourer y 18
  Leah PEARSON 15 factory girl y 18
  Harriet PEARSON 15 factory girl y 18
  Charles PEARSON 14 factory girl y 18
  Ann PEARSON 11 factory girl y 18
  Betsy PEARSON 9   y 18
  Anthony PEARSON 5   y 18
  Elen PEARSON 3   y 18
  Caroline PEARSON 2m   y 18
Bailiff Bridge Lane James POLLARD 55 ind. y 18
  Hannah POLLARD 50   y 18
Bailiff Bridge Lane Thomas FIRTH 45 ag. Lab. y 18
  Sarah FIRTH 45   y 18
  Mary FIRTH 20 worsted factory y 18
  Hannah FIRTH 20 worsted factory y 18
  Joseph FIRTH 15   y 18
  Susanna FIRTH 15 worsted factory y 18
  Elizabeth FIRTH 14 worsted factory y 18
  William FIRTH 10   y 18
  Dorothy FIRTH 8   y 18
  Abram FIRTH 6   y 18
  Grace FIRTH 1   y 18
Bailiff Bridge Lane Ann RASTRICK 50 shoemaker y 18
  William RASTRICK 15 shoemaker y 18
  Samuel RASTRICK 10 shoemaker y 18
Bailiff Bridge Lane Elias WOODHEAD 40 toll collector y 18
  Sarah WOODHEAD 35   y 18
  William JACKSON 7   y 18
Bailiff Bridge Lane John POLLARD 30 Innkeeper y 18
  Ann POLLARD 30   y 18
  Arthur Lewis POLLARD 1   y 18
  Edward HEPWORTH 20 corn miller y 18
  Benjamin POLLARD 25 MS y 18
  Hannah WALKER 15 FS y 18
  Jane JACKSON 40 school teacher y 18
  Jane JACKSON 12   y 18
  Sarah Ann JACKSON 10   y 18
  Thomas H JACKSON 8   y 18
  Francis William JACKSON 5   y 18
  Catherine JACKSON 3   y 18
  Benjamin COLLINS 65   y 18
  Elizabeth COLLINS 55   y 18
  Mark COLLINS 15 iron miner y 19
Low Wike Hannah PEARSON 55 Card setter y 19
  Emma PEARSON 30 weaver y 19
  Lucy PEARSON 15 power loom y 19
  Elizabeth PEARSON 13 power loom y 19
  Mary Ann PEARSON 5   y 19
Low Wike John LOCKWOOD 45 weaver y 19
  Martha LOCKWOOD 40   y 19
  Elizabeth LOCKWOOD 15   y 19
  Joseph LOCKWOOD 15   y 19
  Malinda LOCKWOOD 13   y 19
  James LOCKWOOD 2   y 19
Manor House James BARRACLOUGH 30 Coal steward y 19
  Mary BARRACLOUGH 30   y 19
  Hannah BARRACLOUGH 9   y 19
  Nancy BARRACLOUGH 7   y 19
  Sarah BARRACLOUGH 6   y 19
  Samuel BARRACLOUGH 3   y 19
  John BARRACLOUGH 3   y 19
  Martha BARRACLOUGH 1   y 19
  Hannah SHEARD 15   y 19
Manor House John SUGDEN 50 ag. Lab. y 19
  Elizabeth SUGDEN 40   y 19
  George SUGDEN 20 coal miner y 19
  John SUGDEN 15 coal miner y 19
  Harriet SUGDEN 15   y 19
  Ann SUGDEN 11   y 19
  William SUGDEN 2   y 19
  (unamed female) SUGDEN 1   y 19
Manor House Henry BATES 50 wire worker y 19
  Abigail BATES 55   y 19
  John BATES 20 coal miner y 19
  Sarah BATES 20   y 19
  George BATES 15 coal miner y 19
  Henry BATES 15 coal miner y 19
  Mary Ann BATES 4   y 19
  James ROBSHAW 15 coal miner y 19
Manor House John WILKINSON 50 farmer y 19
  Elizabeth WILKINSON 55   y 19
  George WILKINSON 30 currier y 19
  John WILKINSON 25 labourer y 19
  Jonas WILKINSON 20 weaver y 19
  Jubil WILKINSON 15   y 19
  Martha WILKINSON 15   y 19
Low Wike Sarah ATKINSON 45 currier y 19
  William ATKINSON 20 ind. y 19
  Ann ATKINSON 15   y 19
  Robert ATKINSON 14   y 19
  Thomas ATKINSON 12   y 19
  John ATKINSON 60 ind. y 19
  Elizabeth SAULTER 65 ind. y 20
Low Wike John RAYMOND ? 10 ag. Lab. y 20
  John HODGSON 25 currier y 20
  Joseph SUGDEN 20 ag. Lab. y 20
  Godfrey RENDER ? 20 ag. Lab. y 20
Low Wike Frank BARRACLOUGH 35 book keeper y 20
  Elen BARRACLOUGH 35   y 20
  Sarah BARRACLOUGH 15   y 20
  Martha BARRACLOUGH 12   y 20
Low Wike Mary HOLMES 60   y 20
Low Wike Martha ATKINSON 55   y 20
Low Wike William WILSON 25 ag. Lab. y 20
  Jane WILSON 25   y 20
  Ann WILSON 7   y 20
  Joseph WILSON 4   y 20
  Thomas WILSON 1   y 20
Low Wike Samuel WILKINSON 55 stone mason y 20
Low Wike Hannah DRAKE 75 ind. y 20
  Nancy DRAKE 40 ind. y 20
  Leah DRAKE 25 ind. y 20
  John DRAKE 20 wool sorter y 20
  Ruth DRAKE 5   y 20
Low Wike Samuel NAYLOR 30 toll collector y 20
  Mary NAYLOR 35   y 20
  Thomas NAYLOR 11   y 20
  John NAYLOR 6   y 20
  Martha NAYLOR 4   y 20
  Elen NAYLOR 6m   y 20
Low Wike Hannah SUGDEN 55 weaver y 20
Low Wike Thomas DRAKE 50   y 20
  Mary DRAKE 15   y 20
  David DRAKE 15   y 20
  Catherine Ann DRAKE 8   y 20
  Jessica DRAKE 6   y 20
  Olivia * DRAKE 2   y 20
  Alice WATKINSON 20   y 20
Culvert John ELLIS 40 worsted weaver y 20
  Mary ELLIS 35   y 20
  Jacob ELLIS 15 worsted weaver y 20
  Ephraim ELLIS 15 worsted weaver y 20
  Mary Ann ELLIS 15 worsted weaver y 20
  Harriet ELLIS 13   y 20
  Martha ELLIS 11   y 20
  Ellen ELLIS 8   y 20
  Hannah ELLIS 5   y 20
  Hannah Ann ELLIS 1   y 20
  Joseph FARRER 45 worsted weaver y 20
  Martha FARRER 40   y 20
  Susanna BENTLEY 30   y 20

 

HOME